معرفی کتاب

اولین قسمت از مجموعه گفتگوهای بررسی مشکلات و چالش های ارتباط خانواده ها با نوجوانان با عنوان هدایت تحصیلی و طراحی مسیر زندگی آن ها با حضور دکتر حسین صادقی از صفحه اینستاگرام موسسه به صورت زنده پخش شد.


به گزارش روابط عمومی موسسه معراج اندیشه در این گفتگو؛ حسین صادقی دکترای مشاوره خانواده با اشاره به اینکه انتخاب رشته پایه نهم مهم ترین انتخاب یک نوجوان به شمار می‌رود گفت: متاسفانه بیشتر نوجوانان به علت عدم آگاهی کافی از ملاک های انتخاب صحیح بیش از ۴۰ درصد انتخاب غلط در انتخاب رشته تحصیلی خود دارند. وی افزود: در برگه هدایت تحصیلی با توجه به معدل دانش آموز و اولویت های انتخابی که ذکر می کند، مراحل انتخاب رشته انجام می‌پذیرد. صادقی با اشاره به تاثیر نظر والدین در انتخاب رشته فرزندانشان گفت: سه دسته خانواده داریم. در دسته اول والدین و بچه ها با هم نظر مشترکی برای انتخاب رشته دارند و هر دو به یک آگاهی کامل از شخصیت نوجوان رسیده اند. در دسته دوم بین این افراد اختلاف وجود دارد. مثلاً فرزند مایل است به سمت رشته های دبیرستان برود و والدین با هنرستان موافقند یا برعکس. در دسته سوم هم یا پدر یا مادر با نوجوان هم نظر هستند. وی خاطرنشان کرد: در انتخاب رشته ملاک های درست و غلط می توانند موثر باشند. پیروی از گروه دوستان و همسالان، نظر بدون بررسی والدین در انتخاب رشته و توجه بیش از حد به معدل دانش آموز ملاک های غلط انتخاب رشته به شمار می‌روند و توجه به علاقه مندی، استعداد و جنسیت دانش آموز می تواند جزو ملاک های صحیح انتخاب رشته باشد. این مشاور تحصیلی اضافه کرد: هفت دسته استعداد مختلف برای افراد می توان در نظر گرفت. استعداد بین فردی، استعداد موسیقی و شم هنری، استعداد درون فردی، استعداد فنی، استعداد طبیعت گرایانه که هر یک از افراد با توجه به استعدادی که در وجود خود کشف می کنند می توانند به سراغ یک رشته تحصیلی بروند. صادقی به ملاک غلط دیگری برای انتخاب رشته نیز اشاره کرد و گفت: یک ملاک دیگر هست با عنوان انتخاب بدون دقت و بررسی لازم که یک آسیب تحصیلی را رقم می زند. متاسفانه خانواده‌ها انتخاب رشته پایه نهم را به دقیقه ۹۰ موکول می‌کنند و توقع دارند در این لحظه مشاور کار آنها را انجام داده و برای آنها انتخاب رشته کند در حالیکه نوجوان باید در نهایت خودش به نتیجه نهایی برسد. وی اضافه کرد: توجه به ملاک های کاذب و بی‌توجهی به ملاک های درست نیز یک روش اشتباه می باشد. معمولاً بچه های رشته ریاضی مایلند در دانشگاه رشته های مهندسی، بچه های رشته تجربی در دانشگاه رشته های پزشکی، دندانپزشکی و بچه های رشته ادبیات در دانشگاه رشته حقوق و روانشناسی را دنبال کنند. در حالی که این یک انتخاب کاذب است و ممکن است نتوانند به ایده‌آل اصلی خود برسند.

 

 متاسفانه خانواده‌ها انتخاب رشته پایه نهم را به دقیقه ۹۰ موکول می‌کنند و توقع دارند در این لحظه مشاور کار آنها را انجام داده و برای آنها انتخاب رشته کند در حالیکه نوجوان باید در نهایت خودش به نتیجه نهایی برسد.


صادقی با اشاره به دروس هر یک از رشته های تجربی، ریاضی و ادبیات گفت: ۸۵ درصد دروس رشته ریاضی تحلیلی هستند و افرادی که کار با ابزار و دروس تحلیلی را علاقمند هستند باید به سراغ این رشته بروند. حدود ۷۵ درصد رشته دروس رشته تجربی نیز تحلیلی هستند در حالی که اکثر رشته های دانشگاهی رشته تجربی کار با آدم ها را دنبال می‌کند. شاخه علوم انسانی نیز معمولاً تمامی دروس آن حفظی بوده و در دانشگاه کار با افراد را دنبال می کند. لذا افرادی که نیمکره چپ آنها فعال است بهتر است به سراغ رشته های ادبیات و افرادی که نیمکره راست آن ها فعال است به سراغ رشته های تجربی و ریاضی بروند. در حوزه فنی و حرفه‌ای نیز سه مهارت وجود دارد. مهارت فنی، مهارت حرفه‌ای و مهارت هنری که هر شخص با توجه به استعداد و ذوقی که در این سه حوزه دارد می تواند به سراغ رشته های فنی و حرفه ای برود. صادقی استعدادهای شغلی را در ۶ دسته قرار داده و در مورد آنها گفت: شخصیت شغلی آدم‌ها را به ۶ دسته تقسیم می کنند. شخصیت های فنی یا واقع گرا. افراد این حوزه شغلی علاقه مند به کار با ابزار هستند. بسیار پیگیر هستند و مدیریت اقتصادی خوبی دارند. دسته دوم شخصیت‌های علمی و کنجکاو هستند که اهل مطالعه بوده، سوال میپرسند. منتقد هستند. خوددار بوده و ذهن ایده پردازی دارند. دسته سوم شخصیت های هنری هستند. افرادی که استعداد هنری دارند. معمولاً خیلی منظم نیستند. اهمال کار هستند اما بسیار خلاق و احساساتی می باشند. دسته چهارم شخصیت های اجتماعی هستند و علاقمند به ارتباطات اجتماعی، مهربان، عاطفی و اهل کمک. دسته پنجم شخصیت های متهور هستند. اهل ریسک و هیجان، با اعتماد به نفس و اهل مدیریت و چالش می باشند. مدیریت اقتصادی خوبی ندارند. با افراد ارتباط برقرار می‌کنند به قصد تسلط بر دیگران. دسته آخر هم شخصیت های منظم یا قراردادی هستند که بسیار منظم و با برنامه، حساس و ریسک گریز می‌باشند.

 

 

 

 
Template Design:Dima Group

Back to Top